29 Mart 2016 Salı

Yangın/Konut Sigortaları


Eksik Sigorta Nedir?
Sigorta bedelinin sigorta değerine eşit olması gerekir. Eksik sigorta; sigorta bedelinin sigorta değerinden düşük olmasıdır. Eksik sigorta edilmesi halinde kısmi hasarlarda sigorta bedelinin sigorta değerine oranına göre ödeme yapılır.

Örneğin : Binanın değeri 10.000 YTL ancak, siz 5.000 YTL sigorta bedeli ile sigorta ettirdiniz. Kısmi bir hasarda 2.000 YTL lik bir zararınız oluştu. Sigortalıya ödenecek tazminat; 2.000x5.000/10.000 = 1.000 YTL dir.

Apartman Dairesi Sigorta Edildiği Zaman Poliçede Yazılmasa Bile Apartmanın Hangi Bölümleri de Otomatik Olarak Sigortalıdır?
Dairenin dışında bahçıvan evi, garaj, su deposu, kazan dairesi, kapıcı dairesi, asansör, yürüyen merdiven, yıldırımlık, televizyon anteninin hisseye düşen bölümleri otomatik olarak teminata dahildir.

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmadan, Özel Sigorta Şirketinden Daire Binasına Yangın Sigortası ile Birlikte Deprem Teminatı Alabilir miyiz?
Öncelikle DASK tarafından daire binanızı deprem teminatına karşı sigorta ettirmeniz gerekir. Ayrıca eşyalarınıza ve DASK bedelinin üzerinde kalan bina bedeline deprem teminatını özel sigortadan yaptırabilirsiniz.

Dahili Su Hasarı Nedeniyle; Hem Eşyalara, Hem de Komşu Daire Binasına ve Eşyalarına Zarar Gelmiştir. Bu Zararların Karşılanması İçin Hangi Tür Sigortaya İhtiyaç Duyulmaktadır?
Konut paket sigortanızda dahili su teminatınızın ve komşularınıza karşı sorumluluk sigortanızın olması gerekir.

Sigorta yaptırırken evin belirlenen bina bedeli, şu anda ki değerinden daha düşük, neden ?
Evin bina bedeli belirlenirken, binanın yeniden inşa edilebilmesi için gereken bedel poliçe üzerinde yer alan bedeldir. Evin bedeli, bulunduğu lokasyondan bağımsız olarak, binaya ait arsanın bedeli düşülerek, metrekare maliyeti üzerinden hesaplanır.

Evinizi Sigorta Ettirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Evinizi sigorta ettirirken, sigortacılıkta kullanılan "bina değeri" teriminin evinizin tamamıyla yeniden inşası halinde oluşacak maliyeti kastettiğidir. Yapı tipine göre bu maliyetler yaklaşık olarak hesaplanmıştır. Bina maliyetini beyan ederken bu hususu göz önünde bulundurmak gerekir. Bu tarz sigortalarda, sigorta bedeli çok yüksek olmadığı sürece, ev için teftiş yapılmaz. Sigorta bedeli olarak beyan ettiğiniz rakam kullanılır. Ancak, hasar anında hasar gören malın görülmesi, çalınma veya benzeri bir diğer sebepten, mümkün olmuyor ise görevli eksperler malın faturası gibi v.b. belge veya metotlara başvurabilir

Antika, Tablo, Koleksiyon, Değerli Halı Gibi Özelliği Olan Varlıklar Sigorta Teminatına Dahil Edilebilir mi?
Ancak sigorta bedelleri poliçede ayrı ayrı belirtilmek kaydı ile ve ek sözleşme ile bu teminata alınabilir.

Sigortalı Malın Mülkiyeti Değiştiğinde, Yangın Poliçesinin Durumu Ne Olur?
Poliçenin tüm hak ve borçları, yeni sahibine intikal eder. Ancak 15 gün içerisinde sigortacıya durumun bildirilmesi gerekir; aksi takdirde sigortacının herhangi bir sorumluluğu olmaz. Yine de sigortacı veya yeni hak sahibi, sigortanın varlığını öğrendikten itibaren 8 gün içerisinde poliçenin iptalini isteyebilirler.

Sigortalının Ölümü Halinde, Yangın Poliçesinin Durumu Ne Olur?
Poliçenin tüm hak ve menfaatleri, yeni hak sahiplerine devrolur.

Sigorta Şirketi Eksper Raporu Haricinde Ödeme Yapabilir mi?
Eksper raporları tazminat tutarının hesabında yol gösterici belgelerdir, bağlayıcılığı yoktur. Tazminat tutarı konusunda sigortalı ile sigorta şirketi arasındaki anlaşmazlıklarda bağlayıcı karar verme yetkisi mahkemelerindir.

Yangın Sigorta Poliçesinde Prim Nasıl Tespit Edilir? Her Şirket Farklı Fiyat Verebilir mi?
Yangın sigortalarına prim tutarı sigorta şirketlerince serbest piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde serbestçe belirlenmektedir. Ev yangın ve yangın ek teminatları ile güvence altına alan poliçelerde prim tutarı sigorta şirketlerinin fiyatlandırma politikalarına ve satın alınan teminatların kapsamına bağlı olarak şirketten şirkete değişebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme